Animal Planet “Zebra: The Trailblazers”

Programda zebralara harika kamuflaj sağlayan siyah beyaz desenler hakkında tamamen hayalgücüne dayalı bir spekülasyon ortaya kondu. Karşılıklı duran zebraların birbirlerinin boyunlarını dişleriyle tımar ettikleri bölümde şu ifadelere yer verildi:
“Belki de çizgiler böğrün ve boynun etrafındaki kaşıma noktaları olarak oluşmaya başladı. Ve daha sonraki evrimlerinde bu çizgiler bütün vücutlarına bir dostluk göstergesi olarak yayıldı”.
Diğer tüm canlılarda olduğu gibi, zebralarda da, deri desenleri DNA’da kodlanmıştır.
Zebranın desenleriyle ilglii bilgiler böylece nesilden nesile aktarılmış olur. Bu bilginin bir başka zebra tarafından ısırılarak veya tımar edilerek değişmeyeceği ortadadır. Animal Planet, zebraların tımar hareketlerinin doğrusallığıyla çizgilerin uzanışı arasında parallellik kurmuş görünmektedir. Buna göre Jaguar’daki desenlerin de kendisini dairesel dil hareketleriyle yalayan jaguarın ortaya çıkardığı gibi bir spekülasyon da yapılabilir. Ama elbette bu, tıpkı Animal Planet”ın zebrayla ilgili iddialarında olduğu gibi, bilimsel değildir, çünkü dıştan kaşıma hareketleri genetik bilgi ortaya çıkarmaz. Aslında biraz düşünülse, bu tür zorlama spekülasyonlar yapmaya gerek olmadığı kolaylıkla ortaya çıkar. Çünkü ortada genetik bilgiyle kodlanmış, zebraya yararlı şekilde tasarlanmış bir desen vardır. Tüm bunlar göz önüne alındığında bu desenlerin zebraya bir yaratıcı tarafından verildiği ortaya çıkar. Allah zebrayı yaratmış ve onu yırtıcıların saldırılarında etkili bir dikkat dağıtma faktörü olan bu desenlerle donatmıştır.

Ayrıca bakınız

Sonunda Örümcek İpeği Yapay Olarak Üretilebilecek mi?

Örümcek ipeği, taklit edilmesi oldukça zor olan ve muhteşem özelliklere sahip bir maddedir. Bu özelliklerden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir